szkoloteka.pl
do kasy suma: 0,00 zł

Wyposażenie szkolnej pracowni plastycznej: co powinno się w niej znaleźć?

Czy prowadzisz zajęcia w ramach lekcji plastyki, czy realizujesz warsztaty dodatkowe, Twoja pracownia plastyczna powinna być odpowiednio wyposażona. Oprócz umeblowania oraz urządzeń, które umożliwiają naukę malarstwa, rysunku i rzeźby, potrzebujesz artykułów plastycznych i papierniczych dopasowanych do stopnia zaawansowania grupy. Zapoznaj się z naszym poradnikiem dotyczącym wyposażenia szkolnej pracowni.

 

Spis treści

 

Dobrze wyposażona pracownia plastyczna

W idealnym świecie w każdej szkole powinna znajdować się oddzielna pracownia plastyczna ze sprzętami i narzędziami do pracy z najróżniejszymi technikami plastycznymi. Niestety nie zawsze placówki mają odpowiednie środki i możliwości. Mimo to przy odrobinie wytrwałości nawet zwyczajną salę można zamienić w szkolną pracownię plastyczną. Dzięki temu uczniowie będą mogli ze swobodą oraz dozą profesjonalizmu realizować się w zajęciach tematycznych.

Jakie urządzenia powinny znaleźć się w pracowni?

Wyposażenie pracowni należy rozpocząć od zaplanowania przestrzeni dla uczniów. Sala powinna być na tyle duża, by swobodnie pomieścić całą grupę zajęciową, a przy tym zapewniać możliwość bezkolizyjnego poruszania się w niej.

W pracach plastycznych najważniejsze jest dobre oświetlenie. Obok tego naturalnego należy zadbać o lampy sufitowe z żarówkami w neutralnej barwie. Dzięki temu wzrok dzieci nie będzie się tak szybko męczył.

Wśród sprzętów, w które warto zainwestować, można wymienić:

  • zlew z kranem – jeśli jest taka możliwość, w pracowni powinien znajdować się dostęp do bieżącej wody. Ułatwia to zachowanie czystości rąk po zajęciach, a ponadto woda przydaje się np. do malowania lub pracą z gliną;
  • rzutnik – przydatne urządzenie podczas teoretycznej części zajęć; umożliwia wyświetlanie filmów oraz slajdów;
  • piec ceramiczny – to sprzęt, który pozwala na przeniesienie zajęć plastycznych na wyższy poziom;
  • stojaki i sztalugi – zapewniają odpowiednią przestrzeń do malowania farbami.

Uzupełnieniem pracowni powinny być funkcjonalne półki i regały na narzędzia oraz przybory plastyczne. Warto również zaaranżować salę w sposób przyjazny uczniom. Na ścianach mogą znaleźć się reprodukcje dzieł malarskich albo… graffiti. Pamiętaj, że pracownia ma być miejscem pracy i zabawy, ale i inspiracji dla młodych.

szkoloteka

Wysokiej jakości artykuły plastyczne i papiernicze

Po stworzeniu ram w postaci mebli i sprzętów, pora na wypełnienie pracowni odpowiednimi materiałami do pracy. Zadbaj, by były wysokiej jakości i przeznaczone do stopnia zaawansowania danej klasy. Jeśli prowadzisz zajęcia dodatkowe dla uzdolnionych uczniów, dodatkowo wybierz materiały dla profesjonalistów, np. farby olejne lub tempera do malowania na płótnie wraz z szerokim zakresem pędzli.

Warto wyposażyć pracownię także w przybory do rysowania. Oprócz klasycznych kredek dobrym wyborem będzie węgiel do szkicowania oraz pastele. Jeśli chodzi o masy plastyczne, zacznij od plasteliny i modeliny, a starszym uczniom zaoferuj korzystanie z gliny (wersja samoutwardzalna marki Astra nie wymaga wypalenia w piecu).

Nie zapomnij o odpowiednim podłożu do prac. Artykuły papiernicze znajdziesz w naszym sklepie. W ofercie znajdują się bloki techniczne i rysunkowe oraz pojedyncze brystole w różnych formatach i kolorach. Do zajęć przydadzą się również tektury w rolkach oraz bibuły marszczone pakowane w zestawie lub pojedynczo.

Atrakcyjne eksponowanie prac uczniów

Szkolna pracownia to nie tylko przestrzeń do pracy, ale i miejsce ekspozycji prac. Jak zrobić to odpowiednio? Wszystko zależy oczywiście od rodzaju dzieł. Obrazy malowane na kartkach papieru oraz szkice można przyczepić za pomocą pinezek do tablicy korkowej. Podobrazia z kolei najlepiej prezentują się na sztalugach. Prace przestrzenne można umieścić na półkach i regałach lub podwiesić na linkach. Nie zapomnij o regularnej selekcji i archiwizacji prac. Przydadzą się do tego teczki oraz segregatory.

Zapraszamy do Szkołoteki już dziś!

W poszukiwaniu idealnego wyposażenia pracowni odwiedź sklep z artykułami plastycznymi. W Szkołotece znajdziesz wszystko, co potrzebujesz na zajęcia z plastyki oraz warsztaty pozalekcyjne. Zadbaj o materiały zarówno dla początkujących, jak i te przeznaczone dla profesjonalistów, które pomogą uczniom rozwijać się artystycznie.

do góry
Szablon Modern Standard od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl