szkoloteka.pl
do kasy suma: 0,00 zł

Sprawdź, jak narysować portret krok po kroku

Chcesz narysować piękny portret? Dowiedz się, jak to zrobić! Wyjaśniamy, na co powinni zwrócić uwagę początkujący artyści. Zobacz, jakie akcesoria będą potrzebne do rysowania. Odwiedź sklep z artykułami plastycznymi i zainwestuj w profesjonalne ołówki do szkicowania.

 

Spis treści

 

Rysowanie twarzy i zachowanie proporcji

Jeśli dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z rysowaniem, tworzenie portretu może wydawać Ci się sporym wyzwaniem. Jak sprawić, by przedstawiana postać wyglądała realistycznie? Przede wszystkim należy zadbać o odpowiednie proporcje. Aby osiągnąć odpowiedni efekt, będziesz potrzebować trochę czasu. Ponadto warto sięgnąć po dobre materiały plastyczne, które ułatwiają szkicowanie. Szkołoteka oferuje akcesoria odpowiednie dla uczniów i plastyków na każdym poziomie zaawansowania.

Zacznij od ogólnych rysów

Od czego zacząć rysowanie portretu? Nie skupiaj się na detalach. Pierwszym krokiem jest stworzenie ogólnego zarysu owalu twarzy. Na tym etapie wykorzystuje się bazową wiedzę techniczną. Nie jest ważne, jakie są cechy osobnicze danej osoby. Ciało każdego człowieka bazuje na podobnych schematach. Tą tematyką interesował się już Leonardo da Vinci, autor słynnego rysunku przedstawiającego idealne ludzkie proporcje. Pamiętaj, że:

  • oczy osadzone są mniej więcej w połowie głowy,
  • wysokość uszu wyznaczysz linią prowadzoną od końca brwi do końca nosa,
  • szerokość oka jest równa odległości między oczami,
  • linia włosów nie jest czubkiem głowy.

Twoim priorytetem musi być ogólne zaznaczenie umiejscowienia wszystkich elementów twarzy. Cała praca rozpoczyna się od naszkicowania owalu. Dobrym rozwiązaniem jest wielokrotne przećwiczenie proporcji i uważne przyglądanie się postaciom uwiecznionym na fotografiach oraz portretach innych artystów.

Wykończenie portretu

Następnym etapem jest dodanie cech charakterystycznych dla danej osoby oraz wykończenie portretu. Teraz możesz przedstawić na przykład szeroki nos, asymetryczne usta, odstające uszy i wąskie lub szerokie brwi. Choć proporcje twarzy u każdego człowieka są podobne, nie ma dwóch takich samych wizerunków. Pracuj nad detalami i postaraj się oddać charakter swojego modela. Najlepsi artyści uważnie wyszukują oznak czyjegoś temperamentu i emocji. Rysując oczy, ujmują w nich nie tylko fizyczne cechy, ale także żartobliwe lub nieśmiałe spojrzenie.

szkicowanie

Jeszcze garść wskazówek

Twój pierwszy portret nie będzie idealny. Musisz dużo ćwiczyć, by osiągnąć założony cel. Nauczyciele plastyki proponują, by rysowanie rozpoczynać od męskich twarzy, które mają ostrzejsze rysy i są nieco łatwiejsze do ukazania. Rysunek musisz traktować całościowo, ale możesz poświęcić trochę czasu na naukę obrazowania poszczególnych elementów. Wyszukuj poradników dotyczących szkicowania ust, nosa, brwi, uszu i włosów. Większość kursów rysowania rozpoczyna się od tworzenia podstawowych kształtów, takich jak koło, kwadrat i trójkąt. Warto też wypracować pewny ruch ręki, dzięki któremu narysowanie prostej linii czy owalu nie będzie problemem.

Dobierz odpowiedni ołówek i papier

Najlepsze efekty osiągniesz, wykorzystując profesjonalne akcesoria dla plastyków. Zainwestuj na przykład w ołówki do szkicowania o różnej twardości. Taki zestaw umożliwi rysowanie szerokich i cienkich kresek. Linie na portrecie muszą być różnorodne, ponieważ jedne elementy powinny pozostać bardziej, a inne mniej wyraziste. Przydadzą Ci się ołówki 3B, 2B, B, HB, H i 2H. Sklep z artykułami plastycznymi to źródło wielu praktycznych materiałów. Portrety można wykonywać w wielu technikach, również na płótnie. Dzieci do przedstawiania wizerunku osób chętnie wykorzystują też brokat, cekiny i inne dodatki urozmaicające obrazek. Warto mieć pod ręką papier do szkicowania, który wyróżnia się odpowiednią gramaturą. Zestaw arkuszy dla rysownika w gustownej teczce to świetny pomysł na prezent dla kogoś bliskiego zainteresowanego sztuką.

Już wiesz, jak narysować portret na lekcje plastyki!

Wykorzystaj nasze porady i stwórz realistyczny, zachwycający detalami portret. Rozpocznij od ogólnego zarysu, a następnie dodawaj do niego charakterystyczne cechy modela. Postaw na wysokiej jakości akcesoria dla artystów, takie jak ołówki do szkicowania i papier rysunkowy ze Szkołoteki. Skontaktuj się z nami, a doradzimy Ci przy ich zakupie.

do góry
Szablon Modern Standard od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl