szkoloteka.pl
do kasy suma: 0,00 zł

Plama barwna – pomysły na urozmaicenie lekcji plastyki

Organizujesz zajęcia plastyczne w czwartej klasie szkoły podstawowej? Sprawdź, jak urozmaicić naukę teorii malarstwa. Zaplanuj kreatywne ćwiczenia i pokaż uczniom, czym jest plama barwna w praktyce. Wykorzystajcie farby plakatowe w butelkach, pędzle, szpachelki i stemple. Efekty eksperymentów artystycznych bywają zaskakujące!

 

Spis treści

 

Od dzieł malarzy do własnych prac

Lekcje sztuki muszą uwzględniać teorię malarstwa. To dzięki niej uczniowie są w stanie interpretować dzieła słynnych malarzy i zrozumieć sposób ich powstawania. Zajęcia plastyczne pobudzają wyobraźnię i kształtują wrażliwość młodych ludzi. Zagadnienia teoretyczne warto jednak wzbogacać praktyką. Nierzadko okazuje się, że zgromadzeni przed nauczycielem uczniowie mają talent malarski i własne aspiracje artystyczne. W takiej sytuacji trzeba wspierać ich pasję i dodawać im wiary w siebie.

Rola plamy w kompozycji malarskiej

Czym jest plama barwna? Definiuje się ją jako ślad na podłożu, który może mieć zróżnicowany kształt, wielkość i kolor. W kompozycji malarskiej pełni wiele funkcji. Może służyć na przykład do wzmocnienia ekspresji obrazu i wywoływania emocji, co jest często spotykane w sztuce abstrakcyjnej. Klasyczne malarstwo posługuje się plamami w sposób bardziej uporządkowany, traktując je jako zintegrowany element całości dzieła. Wówczas drobne ślady barwne łączą się w elementy krajobrazu lub fragmenty postaci. W zależności od sposobu nakładania pigmentów uzyskuje się inny efekt.

Rodzaje plam i techniki ich nakładania

Malarze posługują się różnymi narzędziami. Najczęściej są to pędzle o różnej grubości, którymi można malować cienkie lub grube kreski. Jeśli na włosie pędzelka zostanie naniesiona duża ilość farby, a artysta nie rozprowadzi jej równomiernie na podłożu, powstaje wyrazisty ślad kolorystyczny. Plama barwna może jednak być też bardziej subtelna, zarysowana precyzyjnie, posiadająca starannie obrysowane brzegi. Nie zawsze też do jej stworzenia wykorzystuje się pędzel. Malarze bywają bardzo kreatywni, posługują się szpachelkami, stemplami, tkaninami, własnymi dłońmi. Niekiedy rozpryskują farby w sposób chaotyczny, skupiając się na ekspresyjnym wyrazie własnych myśli. Wyróżniamy między innymi:

  • plamy miękkie, które nie mają wyraźnego kształtu i łączą się z otaczającymi je barwami,
  • plamy ostre, często stosowane jako kontrast pomiędzy światłem i mrokiem, kolorami ciepłymi lub zimnymi,
  • plamy otoczone konturem, najbardziej zdefiniowane i wyraziste.

Warto pokazać uczniom przykładowe prace malarskie, na przykład obrazy impresjonistyczne z miękkimi śladami i abstrakcje przepełnione wyrazistymi elementami kolorystycznymi. Rozpoznanie rodzaju plam jest bardzo intuicyjne. Nieco trudniejsze bywa określenie sposobu ich powstania oraz interpretacja znaczenia, jakie mają w kompozycji malarskiej.

ciekawa-lekcja-plastyki

Jakie prace mogą wykonać uczniowie?

Na zajęciach plastycznych o tematyce plamy barwnej można w pełni wykorzystać swoją wyobraźnię. Warto jednak zacząć od klasycznej formy i poprosić uczniów o posługiwanie się pędzlami. Ważne jest uświadomienie grupie, jak wiele efektów można osiągnąć za pomocą różnych rodzajów włosia. Przykładowe ćwiczenie polega na wykonaniu jak największej ilości zróżnicowanych śladów kolorystycznych za pomocą podstawowego zestawu pędzli płaskich i okrągłych. Szczególnie polecane jest włosie nylonowe, które nadaje się do pracy z farbami akrylowymi, olejnymi i temperami oraz nie rozwarstwia się pod wpływem mycia.

Kolejny etap lekcji może uwzględniać eksperymenty artystyczne. Możecie na przykład rozłożyć na podłodze duży arkusz papieru i nanosić na niego pigmenty za pomocą odciskania palców lub całych dłoni. Przydatne będą farby plakatowe w butelkach, które łatwiej rozchlapywać i rozpryskiwać na podłożu. Nauczyciel może przygotować dla uczniów szablony ubrań do wypełnienia za pomocą plam barwnych i zaproponować grupie zabawę w projektantów mody.

Dobre farby znajdziesz w Szkołotece!

Udana lekcja plastyki jest angażująca i na długo pozostaje w pamięci uczestników. Przedstaw teorię malarstwa w kreatywny sposób i wykonaj z uczniami twórcze ćwiczenia artystyczne. Skontaktuj się z nami, a pomożemy Ci dobrać odpowiednie materiały do omówienia plamy barwnej. Wykorzystaj farby plakatowe w butelkach, nylonowe pędzle i palety malarskie.

do góry
Szablon Modern Standard od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl