szkoloteka.pl
do kasy suma: 0,00 zł

Pierwszy dzień w szkole jako temat pracy plastycznej

Organizujesz lekcję plastyki dla pierwszaków? Sprawdź, jak zadbać o dobrą atmosferę i zainspiruj ich do działania! Podpowiadamy, co powinno znaleźć się w scenariuszu zajęć. Znajdź ciekawy temat i wybierz odpowiednią technikę plastyczną. Przydadzą Ci się akcesoria malarskie i artykuły dekoracyjne z dobrego sklepu papierniczego.

 

Korzyści z malowania i rysowania dla dzieci

Pierwszy dzień szkoły dla wielu dzieci jest stresującym wydarzeniem. Muszą odnaleźć się w nowej rzeczywistości, nawiązać relacje z kolegami i nadążać za poleceniami nauczycieli. Zajęcia z plastyki to idealny moment na wyciszenie i relaks. Skorzystaj z terapeutycznego działania malowania i rysowania. Zaangażowani w wykonywanie prac plastycznych uczniowie zapomną o stresie, nabiorą większej pewności siebie i znajdą kreatywny sposób na wyrażenie swoich uczuć. Działania twórcze korzystnie wpływają na rozwój dzieci, a przede wszystkim dostarczają im wiele radości.

Zaplanuj lekcję plastyki

Jeśli zależy Ci na udanej lekcji, potrzebujesz dobrego scenariusza. Plan zajęć musi być dopasowany do możliwości uczniów. Na początku zdecyduj się na proste prace plastyczne, których wykonanie nikomu nie sprawi trudności. Dzięki temu żadne dziecko nie zniechęci się do tworzenia. Dobrym rozwiązaniem jest zapewnienie uczestnikom zajęć swobody twórczej. Pozwól im samemu wybrać sposób wykończenia pracy. Jakie tematy sprawdzają się najlepiej? Źródłem wielu inspiracji są zmieniające się pory roku, wspomnienia z wakacji, relacje rodzinne i zwierzęta. Zastanów się, co wzbudzi u maluchów najmilsze skojarzenia i wprawi ich w pozytywny nastrój.

W scenariuszu lekcji uwzględnij listę artykułów papierniczych i dekoracyjnych, które będą potrzebne. Warto poinformować rodziców, co powinno znajdować się w wyprawce szkolnej i jakie produkty będą najczęściej używane na plastyce. Najlepiej planować harmonogram zajęć na dłuższy czas i później modyfikować go w zależności od potrzeb i sugestii uczniów.

Dobierz odpowiednią technikę

Do wyboru masz wiele różnych technik plastycznych. Postaraj się jak najbardziej urozmaicać zajęcia i na każdym spotkaniu z dziećmi proponować coś innego. W ten sposób przyciągniesz ich uwagę i nie dopuścisz do pojawienia się nudy. Zaproponuj między innymi:

  • malowanie farbkami,
  • rysowanie kredkami lub pastelami,
  • lepienie figurek z gliny, masy papierowej, plasteliny,
  • wyklejanie obrazków,
  • wycinanie i tworzenie wielowymiarowych konstrukcji,
  • ozdabianie przyniesionych z domu przedmiotów i upcykling.

Pamiętaj, że technika musi być dopasowana do wieku uczniów. Najmłodsze dzieci lepią figurki z plasteliny, nieco starsze są już w stanie formować kształty z modeliny, gliny lub papier mâché. Warto śledzić nowości pojawiające się w sklepach z artykułami do rysowania. Ciekawą propozycją są na przykład kredki akwarelowe, które pozwalają uzyskać malarskie efekty. Wystarczy rozmyć narysowane linie pędzelkiem. Tego typu akcesoria świetnie pobudzają wyobraźnię i zaskakują dziecięcy umysł.

lekcje-plastyki-w-szkole

Wyposaż pracownię plastyczną

Jak wyposażyć pracownię plastyczną? Odwiedź sklep papierniczy i postaw na duże zestawy produktów. Możesz zamówić na przykład farbę szkolną w opakowaniu 500 ml lub komplet 144 kredek świecowych. Takie materiały najlepiej sprawdzają się do pracy w grupie. Przydatne są też oryginalne artykuły dekoracyjne, takie jak samoprzylepne oczy. Z pewnością wzbudzą sporo emocji i zachęcą uczniów do większego zaangażowania w realizację powierzanych im zadań.

Zadbaj o wystrój swojej pracowni. Powinna być przytulna, kolorowa i inspirująca. Na ścianach możesz umieszczać prace wykonane przez swoich podopiecznych i zorganizować małą galerię sztuki. To kolejny sposób na zwiększenie motywacji i pewności siebie szkolniaków. Regularnie zmieniaj dekoracje i nie faworyzuj żadnego ucznia. Doceniaj dziecięcy wysiłek i twórz motywującą, ciepłą atmosferę, w której wszyscy będą czuć się swobodnie.

Szkołoteka: sklep papierniczy online

Planowanie lekcji plastyki może być świetną zabawą. Zaproponuj dzieciom oryginalne akcesoria malarskie i różnorodne techniki artystyczne. Wykorzystaj terapeutyczne działanie prac twórczych. Skontaktuj się z nami, a pomożemy Ci dobrać odpowiednie wyposażenie pracowni i doradzimy w opracowywaniu scenariusza zajęć.

do góry
Szablon Modern Standard od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl