szkoloteka.pl
do kasy suma: 0,00 zł

Jak przygotować ucznia na pierwszy dzień w szkole?

Przed Twoim dzieckiem pierwszy dzień szkoły? Pomóż mu dobrze rozpocząć nowy etap w życiu! Dowiedz się, jak wspierać malucha stresującego się spotkaniem innych uczniów i nauczycieli. Skompletuj wyprawkę szkolną i przygotuj swoją pociechę do udziału w zajęciach. Przedstawiamy porady psychologów i wyjaśniamy, dlaczego nastrój rodzica ma duży wpływ na pewność siebie pierwszoklasisty.

 

Spis treści

 

Zadbaj o miłe wspomnienia z pierwszego dnia

Pierwszy dzień w szkole wiąże się z dużymi emocjami. Może pojawić się lęk, niepewność, ekscytacja i duma. Jak poradzić sobie z takim natłokiem uczuć? Warto już wcześniej się na nie przygotować. Zadbaj o pozytywną atmosferę i twórz miłe wspomnienia. Rodzice nie mają wpływu na to, co wydarzy się wśród uczniów, ale mogą wesprzeć swoją pociechę w zdrowym przeżywaniu smutków i radości. Pierwsze chwile spędzone w szkolnej ławce mają duży wpływ na dalszą motywację do nauki i spotkań z kolegami. Warto postarać się, by przebiegły jak najlepiej.

Porozmawiaj z dzieckiem o tym, co będzie

Pomocna jest szczera rozmowa. Rozmawiajcie o tym, jak wygląda szkoła i czego można się po niej spodziewać. Opowiedz dziecku swoje wspomnienia związane z czasem edukacji. Mów o przerwach spędzanych z kolegami i koleżankami, zadaniach domowych, poleceniach nauczycieli. Pierwszoklasiści dopiero poznają szkolną rutynę i wszystko ich ciekawi. Pamiętaj, że współczesne klasy wyglądają nieco inaczej niż kiedyś. Znajdują się w nich tablice interaktywne, a do wpisywania ocen używa się dzienników elektronicznych. Te różnice pomogą Ci podkreślić najważniejsze przesłanie: każdy uczeń podąża własną drogą i zbiera unikalne doświadczenia.

Dobrym rozwiązaniem jest wcześniejsza wizyta w szkole i jej zwiedzanie. Zobaczcie, jak wyglądają klasy i korytarze oraz gdzie znajduje się toaleta. Dzięki temu pierwszoklasista poczuje się pewniej. Szybciej odnajdzie się w nowej przestrzeni i nabierze większej odwagi do jej poznawania. Większość podstawówek urządza dni otwarte, a nauczyciele oprowadzają przyszłych uczniów po szkolnych korytarzach.

rozmowa-z-dzieckiem

Pomóż poradzić sobie ze stresem i lękiem

Stres pierwszego dnia szkoły jest naturalny. To typowa reakcja organizmu, który spotyka się z czymś nowym. Może mieć pozytywne działanie, ponieważ motywuje i sprzyja lepszej koncentracji. Jeśli jednak jest zbyt duży i towarzyszy mu intensywne poczucie lęku, bywa paraliżujący i szkodliwy. Przede wszystkim warto wiedzieć, skąd u dzieci bierze się stres i sposób reagowania na jego obecność. Swoim postępowaniem często naśladują rodziców. Jeśli słyszą, że mama lub tata rozmawiają ze sobą i boją się czy ich pociecha poradzi sobie w szkole, tracą pewność siebie. Przejmują też zachowanie swoich opiekunów, na przykład unikanie stresujących sytuacji i obawy przed zmianami.

Buduj u swojego dziecka poczucie własnej wartości. Mów mu, że jest mądre i poradzi sobie w każdej sytuacji. Nie idealizuj świata. Powiedz, że w życiu zdarzają się lepsze i gorsze chwile, ale najważniejsze jest zachowanie pozytywnego podejścia. Podkreślaj, że zawsze, gdy będzie potrzebować pomocy, może liczyć na Twoje wsparcie i miłość.

Wspólnie wybierzcie wyprawkę szkolną

Kupowanie akcesoriów do szkoły to świetna zabawa. Towarzyszy mu ekscytacja i oczekiwanie na nową przygodę. Co powinna zawierać wyprawka szkolna dla pierwszoklasisty? Pamiętajcie o artykułach plastycznych, które są niezbędne do prac kreatywnych. Przydadzą się farby plakatowe, zestaw pędzli, plastelina, klej i pastele. Ponadto każdy uczeń potrzebuje nożyczek, kredek ołówkowych, bloków rysunkowych i długopisów. Wybierajcie ładne, kolorowe produkty, które pobudzają wyobraźnię.

Zwróć uwagę na jakość szkolnych artykułów. Powinny być bezpieczne dla najmłodszych użytkowników. Dobrym tego przykładem są zaokrąglone nożyczki i masy plastyczne z atestowanych materiałów. Kupując plecak, postaw na regulowane szelki i ochronę kręgosłupa.

Artykuły piśmiennicze i papiernicze w Szkołotece

Pokaż swojemu dziecku, że chodzenie do szkoły dostarcza wielu pozytywnych wrażeń. Razem wybierzcie wyprawkę szkolną i rozmawiajcie o tym, jak wygląda życie codzienne ucznia. Pomóż maluchowi budować pewność siebie i dobrze reagować na różne sytuacje. Skontaktuj się z nami, a pomożemy Ci dobrać artykuły piśmiennicze i papiernicze odpowiednie dla pierwszoklasisty.

do góry
Szablon Modern Standard od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl