szkoloteka.pl
do kasy suma: 0,00 zł

Podpowiadamy, jak wykorzystać kredki świecowe na lekcjach plastyki

Dla dzieci w wieku szkolnym kredki są podstawowym narzędziem plastycznym. Jednak nawet rysowanie może z czasem ulec monotonii. Jak na nowo zaciekawić uczniów plastyką? Odpowiedź brzmi w kreatywnym wykorzystaniu dobrze znanych materiałów. Przykładem są kredki świecowe, które mają znacznie więcej zastosowań, niż może się wydawać. Poznaj sposoby na ciekawe prace artystyczne z użyciem popularnych świecówek.

 

Spis treści

 

Dlaczego warto postawić na kredki świecowe

Świecowe, woskowe – kredki wykonane z parafiny mają różne określenia, ale niezależnie od nazwy, każdy doskonale zna je ze swojego dzieciństwa. Ze względu na miękkość i łatwość rysowania, nadają się w sam raz dla najmłodszych dzieci. Szczególnie popularne są woskowe stożki, które dobrze leżą w małej dłoni. Jednak gdy mijają lata, świecówki często zastępowane są innymi kredkami: ołówkowymi czy wykonanymi z glinki kaolinowej.

Warto dać szansę kredkom woskowym, które odpowiednio wykorzystane pozwolą na stworzenie ciekawych prac plastycznych. Przede wszystkim można rysować całą powierzchnią świecówek – to znacznie wygodniejsze, zwłaszcza w przypadku kolorowania dużych powierzchni. Oprócz tego dużą zaletą jest charakterystyczna woskowa konsystencja, która zmienia się pod wpływem temperatury. Tę właściwość można wykorzystać na lekcjach plastyki – jak używać roztopionych kredek? Podpowiadamy w dalszej części.

Abstrakcyjne prasowanki

Do tej zabawy niezbędne będzie żelazko z deską do prasowania, a także kartki brystolu, na których powstaną prace. Zestaw kredek dla dzieci oraz pozostałe materiały plastyczne znajdziesz na Szkołotece. W celu uniknięcia zabrudzeń zaopatrz się również w stare gazety.

Prasowanki można wykonać na różne sposoby. Pierwszym etapem jest uzyskanie woskowych wiórków – posłuży do tego temperówka lub tarka do warzyw. Pamiętaj, by podczas ścierania kredek zadbać o bezpieczeństwo!

Kolorowe wiórki starte bezpośrednio na kartce należy zakryć arkuszem papieru do pieczenia i na wierzch przyłożyć rozgrzane żelazko. Na skutek temperatury parafina topi się, tworząc kolorowe plamki.

Własnoręczne wydrapywanki

To alternatywa kupnych wydrapywanek dla dzieci. Samodzielnie zrobienie takiej pracy daje jednak znacznie więcej frajdy niż gotowy produkt. Oprócz kredek świecowych należy skompletować kartki z bloku technicznego, czarną farbę oraz wykałaczki.

W pierwszej kolejności trzeba równomiernie pokolorować kartkę „świecówkami”. Ciekawe efekty można uzyskać, robiąc różnokolorowe pasy. Następnie zadaniem dzieci jest pokrycie rysunku czarną farbą plakatową.

Gdy praca wyschnie, w ruch idą wykałaczki! Rysując ostrą końcówką po kartce, dziecko zdrapuje warstwę farby, odsłaniając kolorowe ślady. W ten sposób można stworzyć całą serię kolorowych obrazków.

roztapianie-kredek

Roztapianie kredek świecowych

Właściwość topienia kredek świecowych dostarcza całej masy przeróżnych zabaw, a uzyskane w ten sposób prace są jedyne w swoim rodzaju. Przykładem jest roztapianie „świecówek” za pomocą suszarki do włosów.

Do naszej pierwszej propozycji niezbędny będzie sztywny brystol. Na samej górze należy umieścić połamane kredki. Najlepszym sposobem przytwierdzenia będzie klej na gorąco – można poeksperymentować również z mocną taśmą dwustronną. Następnie kartkę przytwierdza się do ściany lub tablicy. W tym momencie ważne jest, by zadbać o zabezpieczenie podłogi, np. poprzez ułożenie folii lub gazet. Kierując gorący strumień suszarki na kredki, te zaczynają się topić i ściekać po kartce, zostawiając kolorowe ślady.

Druga praca plastyczna wymaga zaopatrzenia się w kolorowe szkiełka – np. takie jak ze starej ramki na zdjęcia, ewentualne sprawdzą się też puste słoiki. Trzymając kredkę nad szkłem, kieruj strumień suszarki na jej końcówkę. Gdy czubek zacznie się topić, przytknij go do szkła i pozwól, by parafina utworzyła plamę. Postępuj tak z innymi kolorami. W ten sposób powstanie abstrakcyjny witraż.

Szkołoteka – sklep z artykułami papierniczymi

W plastyce nie ograniczaj się do jednej techniki. Stosując kreatywne sposoby na tworzenie prac artystycznych, można dać drugie życie starym materiałom. Gdy będziesz potrzebować zupełnie nowych kredek świecowych na zajęcia, zajrzyj do sklepu Szkołoteka. Dostępne są tu nie tylko narzędzia do pisania i rysowania, ale także artykuły papiernicze oraz zestawy plastyczne dla dzieci w wieku szkolnym.

do góry
Szablon Modern Standard od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl