szkoloteka.pl
do kasy suma: 0,00 zł

Plastelina czy modelina? Co kupić dziecku do samodzielnych prac plastycznych?

Zabawa masami plastycznymi dostarcza wielu możliwości do stworzenia kreatywnych prac artystycznych. Najpopularniejszymi materiałami do lepienia i rzeźbienia są plastelina oraz modelina. Czym się różnie te dwie masy? Jak można wykorzystać je w pracach plastycznych? Sprawdź, którą z nich warto wybrać dla młodszego i starszego dziecka.

Twoje dziecko lubi prace plastyczne także poza szkołą? Pozwól mu rozwijać swój talent!

Edukacja plastyczna to ważny element wychowania szkolnego. Warto zachęcać najmłodszych do rozwoju w tym kierunku również poza lekcjami plastyki. Samodzielne wykonywanie prac artystycznych umożliwia twórczą ekspresję, rozwijanie talentów, a nawet ma działanie terapeutyczne. Dla dorastających pociech sztuka może być sposobem na wyrażenie siebie i odreagowanie emocji.

Wspieraj swoje dziecko w realizacji prac plastycznych, pozwalając na samodzielność w tworzeniu. Staraj się unikać usilnego pomagania i kontrolowania, chyba że samo o to poprosi. Dobrym pomysłem jest stworzenie przestrzeni dla małego artysty oraz wyposażenie go w przybory i artykuły z różnych technik. Wybieraj m.in. różnorodne masy plastyczne dostosowane do wieku dziecka – proste w obsłudze plasteliny i modeliny z czasem można zastąpić masą papierową, porcelanową czy gliną.

Plastelina – idealna dla początkującego rzeźbiarza?

Ten materiał stosowało już wiele pokoleń i wciąż jest najpopularniejszą z mas plastycznych wśród dzieci. Plastelina wykonana jest z naturalnych składników, m.in. wazeliny, kwasów tłuszczowych i kredy. Najczęściej występuje w formie kolorowych pałeczek, dość twardych, które miękną pod wpływem ciepła. Plastelina to elastyczny materiał, z którym poradzą sobie nawet młodsze dzieci. Dzięki gładkiej fakturze i podatności na wyrabianie można lepić z niej figurki lub rozcierać na kartce w postaci reliefów.

Wadą masy jest nietrwałość powstałych figurek (nie zastyga) oraz dość tłusta konsystencja, która powoduje, że trudno ją usunąć z mebli czy ubrań. Wybierając plastelinę, zwróć uwagę na dobrą jakość produktu oraz duży zakres kolorów. Plastelina Astra to zestaw 24 plastelinowych pałeczek w ciekawych barwach: złotym, miedzianym oraz srebrnym.

Modelina – czy tylko starsze dzieci powinny z niej korzystać?

Nieco podobną masą do plasteliny, chociaż wyróżniającą się innymi właściwościami, jest modelina. Z pozoru oba materiały wyglądają podobnie, jednak modelina jest nieco twardsza i mniej podatna na wyrabianie. Właśnie z tego powodu młodsze dziecko może potrzebować wsparcia rodzica w operowaniu masą. Oprócz tego modelina doskonale nadaje się do tworzenia figurek nawet z małymi detalami.

Ponieważ masa wykonana jest z mieszanki żywic i polimerów, ma szczególne właściwości. Pod wpływem gorąca (wygotowanie lub wypieczenie) twardnieje, a końcowa rzeźba w dotyku przypomina plastik.

W naszym sklepie z artykułami plastycznymi Szkołoteka.pl znajdziesz modelinę w dwóch wersjach: w kilogramowych blokach pojedynczych kolorów oraz w zestawie 12 kolorów z brokatem.

sklep-z-artykulami-plastycznymi

Co można wykonać z plasteliny lub modeliny?

Kreatywne masy plastyczne do modelowania oferują wiele możliwości zabawy i tworzenia prac artystycznych. Są podatne na lepienie, wałkowanie, rozcieranie czy wyciskanie. Oprócz własnych dłoni można wykorzystać tu szereg narzędzi, takich jak nożyczki, patyczki do robienia dziurek i nacinań czy foremki. Z plasteliny wykonasz m.in.:

  • kolorowe słoiki – wystarczy, że okleisz pusty słoik wałeczkami z masy lub rozetrzesz ją w dowolnym wzorze;
  • jeżyki – do ich zrobienia można wykorzystać makaron lub wykałaczki;
  • reliefy – to nich innego niż roztarta lub przyklejona plastelina do kartki (koniecznie z bloku technicznego), można wykorzystać wcześniej narysowany wzór lub kontury zwierząt.

Jeśli chodzi o modelinę, wykonasz z niej wiele ciekawych ozdób lub figurek. Masa doskonale nadaje się do robienia biżuterii, np. wisiorków, koralików czy breloczków. Tu ważne jest wypalenie form przed użyciem.

Plastelina, modelina, a może...?

Dzieci uwielbiają lepić i tworzyć z różnego rodzaju materiałów. Plastelina i modelina to nie jedyne materiały do zabawy, ale doskonale sprawdzają się na początek. W sklepie szkoloteka.pl znajdziesz również inne masy plastyczne do modelowania, takie jak masa porcelanowa tworzenia różnego rodzaju ozdób czy masa papierowa o ciekawej konsystencji, którą po wyschnięciu można malować, a nawet szlifować papierem ściernym.

do góry
Szablony Shoper Modern™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl