szkoloteka.pl
do kasy suma: 0,00 zł

Nauka perspektywy na przykładzie pejzażu zimowego – zainspiruj się!

Pejzaże zimowe malowało wielu znanych artystów, takich jak Julian Fałat, Artur Grottger czy Józef Chełmoński. Jak uzyskać choćby zbliżony efekt i przedstawić trójwymiarową przestrzeń na płaszczyźnie, aby wyglądało to realistycznie? Poznaj kilka prostych ćwiczeń i naucz swoich uczniów perspektywy z naszą pomocą. Zainspiruj się i zachęć pociechy do użycia farb plakatowych w butelkach lub suchych pasteli Astra!

 

Spis treści

 

Różne rodzaje perspektywy w malarstwie

Zanim sięgniecie na lekcjach po farby w tubkach lub te olejne czy też inne akcesoria malarskie, musisz przekazać uczniom trochę teorii. Perspektywa to sposób oddania trójwymiarowych obiektów i przestrzeni na płaszczyźnie. Wyróżnia się kilka jej rodzajów:

  • linearną – inaczej geometryczną lub zbieżną – odpowiada w przybliżeniu obrazowi przestrzeni, jaki tworzy oko ludzkie,
  • malarską – wykorzystującą zjawisko optyczne, które polega na złudzeniu, że pewne kolory zdają się być bliżej lub dalej od obserwatora,
  • powietrzną – wraz ze zwiększaniem się odległości tony i barwy bledną i stają się jaśniejsze, a kształty przedmiotów – mniej wyraźne, jakby zamglone. Do tego zabiegu idealnie nadają się pastele,
  • rzędową – elementy bardziej oddalone są umieszczone wyżej.

Perspektywa powietrzna: jak to działa?

Perspektywa powietrzna – efekt odbarwienia pejzażu, polega na tym, że w powietrzu przedmioty w miarę oddalania od widza zmieniają barwę. Im większa odległości, tym kolory i poszczególne odcienie stają się jaśniejsze, a kształty mniej wyraźne – jakby osnute mgiełką. Efekt ten można łatwo uzyskać, malując farbami plakatowymi. Wystarczy, że podpowiesz uczniom, aby do swojego zimowego pejzażu dodali trochę podstawowych kolorów, takich jak biel czy błękit. Pamiętajcie tylko o stopniowej zmianie poszczególnych odcieni w miarę przesuwania się coraz dalej od linii horyzontu.
Zjawisko perspektywy powietrznej świetnie oddaje zimowa panorama gór.

Kontrast pomiędzy pierwszym a drugim planem

Wspólnie zastanówcie się, co warto wyeksponować na pierwszym planie – ośnieżone drzewa, góry czy zachód słońca? W miarę oddalania się krajobrazów tracą one ostrość, a barwy stają się bardziej jednolite – widać mniej szczegółów. Dalsze plany postrzegane z większego oddalenia powinny być utrzymywane w jednolitej tonacji.

Im bardziej oddalony plan Twoi uczniowie chcą namalować farbami, tym więcej bieli powinni dodać, gdyż osłabia ona siłę koloru. W miarę zbliżania się do pierwszego planu powinni stosować barwy czystsze i intensywniejsze. Są one dużo bardziej wyraziste niż znajdujące się w oddali.

Drzewa w dalszym tle najlepiej namalować kolorem zielonym zmieszanym z dużą ilością bieli. Dobrze jest też dodać żółcieni, aby barwy nie były zbyt pastelowe. Malując farbami plakatowymi, efekt atmosferyczny można uzyskać poprzez dodanie do malowanego pejzażu – bieli i błękitu, stopniując ich odcień w miarę oddalania się od linii horyzontu.

perspektywa-w-pejzazu-zimowym

Ćwiczenia z perspektywy dla uczniów

Zanim pozwolisz uczniom wziąć do ręki farby paktowe, pastele suche czy inne akcesoria malarskie, niech narysują na kartce kilkanaście prostych linii, mniej więcej co 1 cm. Na początku kreski będą wychodzić trochę krzywo, ale im więcej ich namalują, tym będą one prostsze – przyda się to zarówno w rysowaniu budynków, jak i innych obiektów na pierwszym i dalszym planie.

Drugim ćwiczeniem jest rysowanie graniastosłupów i innych figur geometrycznych w różnej perspektywie.

Rysowanie linii zbiegowych zgodnie z oznaczoną linią horyzontu i wrysowywanie w to innych elementów na poziomie linii wzroku, to również dobre ćwiczenie dla młodych artystów.

Dobrej jakości farby i pastele – sprawdź ofertę

Czyste i intensywne barwy gwarantują farby plakatowe w butelkach. Są doskonałe do malowania na papierze, kartonie i drewnie. Grube i tłuste pociągnięcia o nasyconych barwach zapewnią zaś pastele olejne. Można je mieszać poprzez kreskowanie i cieniowanie Do malowania szeroką smugą oraz do rysowania cienkich linii i delikatnych śladów polecamy pastele suche Astra. Można je rozcierać i nawarstwiać, uzyskując w ten sposób delikatne przejścia pomiędzy barwami.

Dużym zainteresowaniem cieszą się farby olejne. Łatwo można mieszać ze sobą różne odcienie, aby uzyskać pożądaną barwę. Wśród akcesoriów malarskich znalazły się podobrazia, pędzle, ołówki i inne narzędzia do prac artystycznych.

Postaw na ciekawe zajęcia plastyczne!

Ze Szkołoteką na pewno Ci się to uda! Czego potrzebujecie do zajęć? Do poprawnego ujęcia krajobrazów przestrzennych świetnie nadają się farby plakatowe. Różne natężenia barw uzyskacie, rozcieńczając je wodą. Do nauki perspektywy wykorzystaj też pastele suche Astra. To wszystko znajdziesz w naszym sklepie z akcesoriami malarskimi. Nie czekaj, już dziś sprawdź tę wyjątkową ofertę.

do góry
Szablon Modern Standard od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl