Kredki akwarelowe przypominają te tradycyjne – ołówkowe. Dają jednak o wiele większe możliwości realizacji wizji artystycznej. Dlatego są one tak lubiane zarówno przez profesjonalnych plastyków, jak i miłośników malarstwa i rysunku. Jednak czy są odpowiednie dla początkujących twórców? Zastanawiasz się, jak je można wykorzystać na lekcjach plastyki, aby rozbudzić w dzieciach pasję? Podpowiadamy – sprawdź i daj się zainspirować!
Spis treści
- Kredki akwarelowe, czyli jakie?
- Czym różnią się od innych kredek?
- Techniki malowania kredkami akwarelowymi
- Na jakim papierze malować kredkami?
- Sprawdź ofertę Szkołoteki już dziś!
Kredki akwarelowe, czyli jakie?
Potocznie można powiedzieć, że to farby akwarelowe „zamknięte” w kredkach, które zostały wyposażone w specjalny wkład z miękkiego wosku. Wystarczy lekko zwilżyć grafit, by uzyskać efekt akwareli. Aby w pełni wykorzystać ich potencjał i w prosty sposób namalować obraz czy rysunek, trzeba znać kilka podstawowych technik. Jaki papier będzie najlepszym podłożem i czy potrzebne są też inne akcesoria malarskie, aby stworzyć wyjątkowe dzieło? Konieczne przeczytaj nasz artykuł, a wszystkiego się dowiesz.
Czym różnią się od innych kredek?
Dla doświadczonych plastyków różnica jest oczywista, ale dla wielu amatorów rysunku kredki akwarelowe wyglądają identycznie, jak te tradycyjne – ołówkowe. Niewątpliwie zalicza się je jednak do akcesoriów malarskich, a nie do artykułów rysunkowych.
Różnica jest taka, że zamiast tradycyjnego – barwionego grafitu kruszącego się stopniowo i pozostawiającego na kartce kolorowe linie, wykorzystano stały pigment, który można rozcieńczać wodą. Końcówka kredki jest wówczas wilgotna i miękka, a kolory o wiele łatwiej rozprowadzać na papierze i mieszać. Intensywność braw jest mniejsza, ale za to uzyskuje się piękny efekt akwareli. Warto zaznaczyć, że wyrazistość braw zależy w dużej mierze od zastosowanej techniki malarskiej i jakości papieru, na którym powstaje praca.
Techniki malowania kredkami akwarelowymi
Takich kredek można użyć na różne sposoby – wiele zależy od kreatywności i wyobraźni małego artysty. Warto jednak wiedzieć, że wyróżnia się kilka podstawowych technik malowania kredkami akwarelowymi:
- klasyczną, czyli na sucho – suche są zarówno końcówka – grafit, jak i papier – kredka jest bardzo miękka i łatwo się nią maluje, a obrazy są nasycone i pełne wyrazistych kolorów. To metoda w sam raz dla początkujących plastyków. Śmiało możesz ją wykorzystać na lekcjach plastyki – dzieci będą zachwycone,
- lekko zwilżonymi kredkami – uzyskuje się efekt rozmycia typowy dla akwareli,
- rozcieńczonym w wodzie pigmentem – to jedna z trudniejszych technik, która polega na delikatnym zeskrobywaniu pigmentu ostrym narzędziem – zazwyczaj nożykiem lub temperówką, mieszaniu z wodą i nakładaniu na papier,
- jak farbami, czyli z użyciem specjalnego pędzelka – najczęściej jest on w zestawie razem z kredkami. Dotykasz nim delikatnie czubka kredki, wówczas nie ma ryzyka, że będzie on zwilżony zbyt mocno, a rysowane linie są subtelniejsze.
Popularne jest też mieszanie kolorów już nałożonych na papier – akcesoriami malarskimi lub palcami. W ten sposób łatwiej uzyskuje się szerszą paletę kolorów.
Na jakim papierze malować kredkami?
Tradycyjna kartka z bloku rysunkowego się raczej nie sprawdzi, chyba że przy malowaniu na sucho. Do innych technik zdecydowanie lepszy będzie papier grubszy, np. techniczny, który nie przemoknie, a będzie dobrze przyjmował pigment. Niektórzy plastycy lubią też malować na zwilżonym wcześniej papierze. Potęguje to efekt rozmycia i daje wrażenie użycia farb olejnych.
Warto też spróbować wykorzystać klasyczne podobrazie malarskie lub papier do akwareli. Wiele zależy od:
- Twojej inwencji twórczej,
- zastosowanej techniki,
- efektu, jaki chcesz uzyskać.
Sprawdź ofertę Szkołoteki już dziś!
W naszym sklepie znajdziesz wszystko, co jest potrzebne dla początkujących artystów. Szczególnie polecamy certyfikowane kredki akwarelowe z drewna cedrowego. Można je używać zarówno na sucho, jak i na mokro. Mamy także różne akcesoria malarskie. To coś dla bardziej doświadczonych plastyków. W bogatej ofercie Szkołoteki każdy znajdzie coś dla siebie!
Regularnie zaglądaj też na firmowego bloga. Systematycznie zamieszczamy tu wiele pięknych kompozycji plastycznych. Są to prace o różnym stopniu trudności, a dzięki krótkim filmikom instruktażowym można je łatwo odwzorować, zarówno na lekcji, jak i w domowym zaciszu. Serdecznie zapraszamy do oglądania i kupowania.