szkoloteka.pl
do kasy suma: 0,00 zł

Jak łączyć kolory? Teoria i ćwiczenia dla uczniów

Chcesz nauczyć dzieci łączenia kolorów? Pokaż im, czym jest koło barw i zaproponuj kreatywne ćwiczenia! Podpowiadamy, jak zaplanować udaną lekcję plastyki. Sprawdź, jak wykorzystać na zajęciach zestaw kredek, suche pastele i farby plakatowe w butelkach. Zainspiruj się poradami artystów i projektantów wnętrz.

 

Spis treści

 

Podstawowa wiedza dla uczniów

Na zajęciach plastyki poruszane są różne tematy. Poza praktyką uczniowie powinni poznać nieco teorii. Najlepsze prace artystyczne w umiejętny sposób łączą odcienie i tekstury. Zgodnie z programem jedne zajęcia należy poświecić na koło barw i zagadnienia z nim związane. W trakcie nauki dzieci mogą dowiedzieć się, jak powstają różne kolory oraz w jaki sposób należy je ze sobą zestawiać. Te informacje przydają się w codziennym życiu, na przykład do tworzenia prac plastycznych, planowania wystroju wnętrza lub zestawu ubrań do stylizacji.

Koło barw: jak korzystać z niego na lekcji

Czym właściwie jest koło barw? To model graficzny, który przedstawia sposób łączenia i powstawania różnych kolorów. Jest dość prosty do odczytania i pobudza wyobraźnię, dzięki czemu na pewno spodoba się dzieciom. Lekcję warto rozpocząć od wyjaśnienia teorii barw podstawowych. Czerwony, niebieski i żółty, oto baza, dzięki której można uzyskać wszystkie inne odcienie. Mieszanie tych pigmentów pozwala na uzyskanie ciekawych efektów artystycznych. Uczniowie z pewnością będą zaskoczeni, że tak naprawdę w ich piórniku mogłyby znajdować się tylko trzy farby i wciąż byliby w stanie namalować tęczę.

Teoria: jakie kolory do siebie pasują

Kolejnym etapem lekcji jest wyjaśnienie sposobu łączenia odcieni. Patrząc na koło barw, łatwo dostrzec kolory:

  • analogiczne, które położone są bezpośrednio obok siebie,
  • dopełniające, leżące po przeciwległych stronach koła,
  • zimne i ciepłe, zestawione w podziale na dwie połowy modelu,
  • monochromatyczne, usytuowane wzdłuż promienia koła.

Zestawienie dopełniające pozwala uzyskać efektowny kontrast, analogiczne daje efekt spójnej, subtelnej kompozycji. Pojęcie ciepła i zimna natomiast opiera się na tonacji oraz w ciekawy sposób wpływa na nastrój patrzącej osoby. Ciepła czerwień dodaje energii, a chłodny błękit uspokaja. W tym momencie warto również omówić symbolikę kolorów. Monochromatyczne połączenia często wybierane są na przykład przez stylistów, którzy polecają je do optycznego wydłużenia i wysmuklenia sylwetki. Wybór koloru ma duże znaczenie, ponieważ wywołuje określone emocje i efekty optyczne.

teoria-koloru-zajecia

Sprawdź nasze pomysły na ćwiczenia

Po teoretycznej części lekcji warto przejść do praktyki. Na zajęciach przydadzą się na przykład pastele suche Astra oraz zestaw kredek dla dzieci. Doskonałym materiałem do mieszania barw są również farby plakatowe w butelkach, dzięki którym można przeprowadzić wiele eksperymentów. Szkołoteka oferuje te akcesoria w atrakcyjnych cenach. Jakie ćwiczenia wykonać z dziećmi na zajęciach z plastyki? Oto kilka propozycji:

  1. Przygotujcie trzy kolory farb: żółtą, czerwoną i niebieską. Następnie mieszajcie je ze sobą do momentu otrzymania innych odcieni.
  2. Poproś uczniów o zaprojektowanie zestawu ubrań na chłopca i dziewczynki. Niech wybiorą pasujące do siebie kolory i akcesoria. Zabawa w projektantów z pewnością dostarczy im wiele frajdy.
  3. Stwórzcie kolorową łąkę. Zadaniem każdego dziecka jest namalowanie na kartce kwiatka w jednej, wybranej przez siebie barwie. Następnie usiądźcie w kółeczku i spróbujcie poukładać obok siebie kwiaty w taki sposób, by były jak najbardziej spójne kolorystyczne.
  4. Zachęć dzieci do przygotowania projektu wymarzonego pokoju. Ich zadaniem jest dopasowanie koloru ścian, mebli i dekoracji. Możecie wykorzystać przestrzenny model, sklejając ze sobą kartki papieru, a następnie malując je farbami lub pastelami.

Każda z wyżej wymienionych zabaw zaangażuje dzieci i pozwoli im podejmować własne decyzje. W trakcie oceniania prac nazywaj wybrane przez nich zestawienia, kwalifikując je jako analogiczne, monochromatyczne, dopełniające, ciepłe lub zimne.

Postaw na ciekawe lekcje plastyki

Czy teoria plastyki może być ciekawa? Jak najbardziej! Wystarczy uzupełnić ją o kreatywne ćwiczenia. Farby plakatowe, suche pastele i zestaw kredek to świetne materiały do nauki odczytywania koła barw. Skontaktuj się z nami, a pomożemy Ci tanio kupić akcesoria plastyczne dla dzieci. Z nami zaplanujesz angażujące zajęcia artystyczne.

do góry
Szablon Modern Standard od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl